This page is hosted for free by cba.pl. Are you the owner of this page? You can remove this message and unlock many additional features by upgrading to PRO or VIP hosting for just 5.83 PLN!
Want to support this website? Click here and add some funds! Your money will then be used to pay for any of our services, including removing this ad.
Bez kategorii

Materiały wykorzystywane do szycia odzieży sportowej

Odzież sportowa to szczególny typ ubrania, który powinien zapewnić użytkownikowi bezpieczeństwo, wygodę i komfort uprawiania sportu. Dlatego też powinna ona charakteryzować się kilkoma podstawowymi cechami, do jakich niewątpliwie zalicza się wodoszczelność, ochrona przed wiatrem, przepuszczalność pary wodnej, izolacja ciepła czy szybkie schnięcie. Dlatego też w szyciu odzieży sportowej niezbędne jest wykorzystywanie odpowiednich materiałów, które spełniają te wymagające kryteria.

Poliester

Poliester to jeden z najczęściej wykorzystywanych materiałów w przemyśle odzieży sportowej. Jest to materiał bardzo funkcjonalny, gdyż nie chłonie wilgoci – a to powoduje, iż sportowiec nie odczuwa wilgoci ani chłodu. Dodatkowo poliester jest dosyć wytrzymały, co sprawia, iż nie blaknie pod wpływem prania bądź promieni UV. Poliester najczęściej wykorzystywany jest do szycia koszulek, spodenek i bielizny.

Polipropylen

Polipropylen to – podobnie jak poliester – tkanina syntetyczna, która posiada właściwości odprowadzające wodę. Za tą funkcję odpowiadają przede wszystkim kanaliki kapilarne. Dodatkowo polipropylen jest często uzupełniany jonami srebra, co pozwala eliminować brzydki zapach potu. Ten typ materiału najczęściej jest wykorzystywany w szyciu odzieży termoaktywnej.

Bawełna

Popularnym materiałem wykorzystywanym do szycia odzieży sportowej jest bawełna, która dobrze przepuszcza powietrze, a jednocześnie nie utrudnia parowania wilgoci. Bawełna jest łatwo dostępna i stosunkowo niedroga, jednak nie spełni swojej funkcji przy bardzo wyczerpującej aktywności fizycznej.

Wśród bardziej profesjonalnych materiałów wykorzystywanych do szycia odzieży sportowej można wymienić membrany sportowe, merino, cocona, coolmax, lycra czy goretex. Każdy z nich spełnia surowe wymagania i jest stale udoskonalany.

Be the First to comment.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *